Nowości.

Laser mikropulsowy Iridex Cyclo G6 jako innowacyjna metoda leczenia jaskry na Oddziale Okulistycznym Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Laser mikropulsowy Iridex Cyclo G6 to bezinwazyjny zabieg do leczenia jaskry w trybie MicroPulse, który może być stosowany w połączeniu z terapiami farmakologicznymi, a także dla pacjentów po interwencjach chirurgicznych.

Tryb MicroPulse nie powoduje destrukcji ciała rzęskowego, a jedynie jego stymulacje. Powoduje to jego obkurczenie, a w związku z tym ułatwia odpływ cieczy.
Powoduje to, że laser jaskrowy Iridex Cyclo G6 jest metodą bardzo bezpieczną i o dużej skuteczności.

Więcej o tej innowacyjnej metodzie leczenia jaskry na Oddziale Okulistycznym Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w poniższym filmie:

Więcej o laserze Iridex Cyclo G6 można przeczytać tutaj:

LASER MIKROPULSOWY IRIDEX CYCLO G6

_____________________________________________________________

Wywiad z Profesorem Walidem Zbiba – zalety F4H5 w stosowaniu klinicznym.

Wywiad został przeprowadzony 9 marca 2020 roku przez pracownika firmy Geuder, Ralfa Schulera. Poniżej zapraszamy do zapoznania się z całym wywiadem w języku polskim.
Orginalny wywiad można znaleźć pod poniższym linkiem:
https://www.geuder.de/en/references/interviews/prof-zbiba-on-f4h5/

Profesor Walid Zbiba – Kierownik oddziału okulistyki w szpitalu Mohameda Tahera Maamouri, Nabul w Tunezji. Profesor nadzwyczajny okulistyki na wydziale medycyny w Tunisie.
Od 2018 roku Skarbnik Tunezyjskiego Towarzystwa Jaskry.
Od 2017 roku sekretarz generalny organizacji pozarządowej Nadi al Bassar  (organizacja pozarządowa) zajmującej się profilaktyką ślepoty poprzez rozwój zasobów ludzkich oraz świadczenie usług (bezpłatne kampanie chirurgiczne zaćmy).


Wywiad:

GEUDER: Jak dowiedział się Pan o F4H5 WashOut i kiedy po raz pierwszy go Pan użył?

Prof. Zbiba: Po raz pierwszy produkt został mi przedstawiony na kongresie siatkówkowym w Europie, zacząłem używać F4H5 w mojej praktyce w 2017 roku.

GEUDER: F4H5 Washout może być stosowane w różnych aplikacjach, takich jak olej silikonowy przyklejający się do siatkówki lub w przednim odcinaku oka gdzie kropelki oleju utkwiły w strefach siateczki beleczkowej, lub nawet przy tzw. „sticky oil” . Przy jakich patologiach oka Pan go głównie stosuje F4H5 i dlaczego?

Prof. Zbiba: Używam go do wszystkich pacjentów poddawanych usuwaniu oleju silikonowego, a zwłaszcza tych z uporczywymi kroplami oleju silikonowego, w przedniej komorze lub w kroplach oleju silikonowego przyklejających się do IOL lub siatkówki. Zastosowanie F4H5 poprawiło mój końcowy wynik chirurgiczny głównie u pacjentów z jaskrą wywołaną olejem silikonowym.

GEUDER: Jaką funkcję najbardziej Pan lubi w tym produkcie (np. zdolność do rozpuszczania, aplikacja pod kątem struktury wewnątrzgałkowej, zachowanie wewnątrz gałki ocznej)

Prof. Zbiba: Podoba mi się jego zdolność do rozpuszczania lepkiego silikonu na powierzchni siatkówki i łatwość użycia.

GEUDER: Dla jakich rodzajów olejów silikonowych (np. 1.000 / 5.000 cst) zwykle Pan używa F4H5? Tylko dla określonego typu czy też różnych olejów silikonowych? Jeśli używa go Pan do różnych rodzajów oleju silikonowego, czy działa dobrze ze wszystkimi olejami silikonowymi, czy istnieją jakieś różnice?

Prof.Zbiba: Często używam 1.300 i 2.000 olejów cst (firmy Geuder / Fluoron) i naprawdę nie widzę znaczącej różnicy między zastosowaniem tych dwóch produktów – F4H5 działa dobrze w obu przypadkach.

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

GEUDER: Inni chirurdzy zgłosili, że F4H5 może pomóc skrócić czas operacji, na przykład mniej powtórzeń wymiany powietrza-BSS. Jakie ma Pan wrażenia?

Prof. Zbiba: Całkowicie zgadzam się z tą obserwacją. Zastosowanie F4H5 może pomóc w skróceniu czasu pracy, ponieważ nie ma potrzeby wykonywania wielu wymian ciecz-powietrze w celu usunięcia wszystkich kropel oleju silikonowego. Jeśli chodzi o liczbę wymian powietrza-BSS, zwykle robię od trzech do czterech. Nie przekraczam czterech razy, ponieważ ryzyko oderwania naczyniówki staje się bardzo wysokie, chyba że zastosuje się trokary z zaworem. Ale nawet podczas licznych wymian cząsteczki lub krople oleju silikonowego mogą być nadal obecne po operacji, a pacjenci często byli niezadowoleni, a poziom zadowolenia pacjentów po operacji z użyciem F4H5 był większy.

GEUDER: W twojej ocenie, jak bardzo F4H5 jest w stanie pomóc w ograniczeniu czasu operacji?

Prof. Zbiba: Nie mogę podać dokładnych liczb, ponieważ nie przeprowadziłem badań w tej konkretnej sprawie, zauważyłem jednak, że czas operacji został znacznie skrócony. Zwykle planuję dwa przypadki operacji usuwania oleju silikonowego dziennie, w rzeczywistości mogę wykonać cztery lub pięć operacji dziennie, ponieważ czas pracy został znacznie skrócony dzięki zastosowaniu F4H5.

APLIKACJA W KOMORZE PRZEDNIEJ

GEUDER: Czy stosujesz F4H5 w przedniej komorze? Jeśli tak, w jaki sposób aplikujesz produkt i dlaczego? Jeśli to możliwe, opisz procedurę krok po kroku.

Prof. Zbiba:

 1. Tymczasowo umieszczam wpust infuzyjny 25G
 2. Robię paracentezę rogówki
 3. Wypełniam komorę przednią F4H5
 4. Czekam 5 minut
 5. Dokładnie płuczę przednią komorę BSS

GEUDER: Czy uważasz, że zastosowanie F4H5 w przedniej komorze może pomóc w zapobieganiu jaskry wtórnej wywołanej olejem silikonowym?

Prof. Zbiba: Nie przeprowadziłem badania, aby to ustalić, ale myślę, że F4H5 może być użyteczny w zapobieganiu jaskrze od oleju silikonowego, szczególnie jeśli usuwanie silikonu odbywa się wcześnie, zanim nastąpi strukturalne uszkodzenie siatki beleczkowej.

GEUDER: Czy Twoim zdaniem można stosować F4H5 w przedniej komorze do leczenia jaskry wywołanej olejem silikonowym?

Prof. Zbiba: Moim zdaniem F4H5 może zmniejszać ryzyko jaskry wywołanej olejem silikonowym, ale nie może być zdefiniowane jako leczenie, ponieważ wpływ oleju silikonowego na siateczkę beleczkową jest złożony i może nie być odwracalny po usunięciu oleju silikonowego.

GEUDER: W przedniej komorze znajduje się kilka struktur, które mogą utrudniać usuwanie kropelek oleju silikonowego (takie jak utkanie beleczkowe lub kąt przesączania). Czy ma Pan specjalną technikę lub metodę, aby upewnić się, że F4H5 może również usuwać kropelki oleju silikonowego z takich struktur?

Prof. Zbiba: Moja metoda polega na delikatnym płukaniu siatki beleczkowej kaniulą z końcówką silikonową przez pięć minut po napełnieniu przedniej komory F4H5.

APLIKACJA W TYLNYM ODCINKU:

GEUDER: Jak stosować F4H5 w odcinku tylnym / komorze szklistej? Jakie są poszczególne kroki Pańskiej metody?

Prof. Zbiba:

 1. Rozpoczynam zrobieniem 3 sklerotomii przy użyciu trokarów z zaworami i podłączeniem infuzji.
 2. Olej silikonowy jest aktywnie aspirowany przez specjalną kaniulę.
 1. Wymiana powietrze-ciecz przy ciśnieniu powietrza 70 mm Hg.
 2. Podaję F4H5 przez kaniulę 25G, i czekam 5 minut.
 3. Wymiana ciecz-powietrze przy jednoczesnym zachowaniu F4H5 we wgłębieniu.
 4. Aspiracja F4H5 przy pomocy igły fletowej
 5. Wyjęcie trokarów i zamknięcie sklerotomii.

GEUDER: Z Pańskiego opisu i filmu widzimy że podaje Pan F4H5 na powietrzu.

Są inni chirurdzy, którzy podają F4H5 do gałki ocznej wypełnionej BSS. Jakie jest Pańskie zdanie na temat takiego podejścia?

Prof. Zbiba: Próbowałem podawać F4H5 z BSS, ale okazało się, że nie ma to takiej samej skuteczności jak podawane F4H5 na powietrzu. Wymiana powietrze- BSS powoduje, że silikonowe kropelki gromadzą się pod pęcherzykiem powietrza na tylnym biegunie. Kiedy wszystkie kropelki się tam gromadzą, podaję F4H5 pod pęcherzyk powietrza, aby miał on bezpośredni kontakt z tymi silikonowymi kroplami i czekam pięć minut, aż silikon rozpuści się z F4H5.

WNIOSEK:

GEUDER: Gdyby mógł Pan krótko podsumować swoją opinię na temat F4H5 WashOut, co by Pan powiedział?

Prof. Zbiba: F4H5 jest po prostu bezpieczny, wydajny i łatwy w użyciu i powinien być stosowany standardowo w każdej procedurze usuwania oleju silikonowego.

GEUDER: Dziękuję bardzo za wywiad!

(GEUDER: Ralf Schuler)